Blog

?Gabinet osobliwości? – 90-lecie Porro

  |   Porro   |   Brak komentarzy

W takcie targów Salone del Mobile 2015 w showroomie Porro położonym przy via Durini 15 odbyła się wystawa ?Gabinet osobliwości?. Zaprezentowane zostały na niej drewniane pudełka zaprojektowane przez najlepszych włoskich i międzynarodowych designerów. Seria unikalnych obiektów powstała z okazji obchodów 90-lecia marki. Dziesięć wzorów różni się kształtem, sposobem otwierania, czy też gatunkami drewna i wykończeniami. Projekt porusza aspekty estetyczne i materiałowe, ukazuje kunszt Porro i szerokie możliwości dopasowania mebli do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Więcej informacji – www.porro.com

Markę w 1925 roku założyli w rojenie Brianzy bracia Guido i Stefano Porro. Znajdująca się w kolebce włoskiego przemysłu meblarskiego firma początkowo produkowała meble tradycyjne, które chętnie nabywała bogacąca się mediolańska burżuazja. Zwrot w kierunku współczesnego wzornictwa nastąpił w latach 50. Natomiast wejście do czołówki uznanych producentów wysokiej klasy mebli zapewniła Porro współpraca z najlepszymi designerami, w tym Pierro Lissonim, który został dyrektorem artystycznym. Dziś Porro jest jest jedną z najbardziej liczących się marek meblarskich. Podstawowym tworzywem dla marki od samego początku jej istnienia pozostaje drewno. Od unikalnych fornirów ze szlachetnych gatunków drewna i niespotykanych wybarwieniach, misternych mozaikowych wykończeń z kilku rodzajów drewna, po precyzyjne lakierowane wykończenia. Włoski producent operując najbardziej podstawowym materiałem zdefiniował własny lekki i elegancki styl.

La Meda – proj. Piergiorgio Cazzaniga

La Meda to słowo używane przez stolarzy z okolic Brianzy, które oznacza stos drewna.
Projekt przypomina, że La Meda jest początkiem drogi, która prowadzi do powstania mebla. Wym.: L. 30 x P. 21 x H. 21 cm.

PIERGIORGIO_CAZZANIGA_01

The Veiled Box – proj. Front

Zakryte pudełko – to nazwa projektu. Duży kawałek drewna został frezowany cyfrowo i do złudzenia przypomina nakryty tkaniną stół. Wym.: L. 30 x P. 30 x H. 16 cm

FRONT_02
FRONT_01

9? – proj. Gamfratesi

Projekt nawiązuje do logo marki, które w 1966 zaprojektował Bruno Munari. Okrągła forma pudełka jest powieleniem charakterystycznego ?o? w znaku firmowym marki. Wym.: diameter 32 x H. 10 cm.

GAMFRATESI_05
GAMFRATESI_04
GAMFRATESI_03
GAMFRATESI_02
GAMFRATESI_01

Magic Box – proj. Piero Lissoni

Dwie części, sześć stron, dziesięć różnych gatunków drewna i trzynaście wewnętrznych półek. Wym.: L. 30 x P. 30 x H. 30 cm.

LISSONI_04
LISSONI_03
LISSONI_02
LISSONI_01

Papier – proj. LucidiPevere

Subtelny, efemeryczny projekt wykonany z cienkiego forniru. Inspiracją była faktura bibuły. Pudełka występują w dwóch wersjach, obie posiadają otwierane denka. Wym.: 26,8 x H. 10 cm.

LUCIDIPEVERE_04
LUCIDIPEVERE_03
LUCIDIPEVERE_02
LUCIDIPEVERE_01

Piccolo Scrigno ? proj. Alessandro Mendini

Kunsztownie wykonane pudełko służące do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów i wspomnień. Wykończenie w abstrakcyjnej mozaice charakterystycznej dla stylu Alessandro Mendiniego. Wym.: L. 45 x P. 14,2 x H. 7 cm.

MENDINI_03
MENDINI_02

The Footed Dowry Box ? proj. Neri&Hu

Pudełko na biżuterię inspirowane tradycyjną skrzynią, która chińska panna młoda nosiła jako wiano do domu męża. Poza pościelą, ubraniami, rzeczami osobistymi zgodnie z obyczajem w skrzyni musiała znaleźć się para drewników. I to właśnie do ich kształtu bezpośrednio nawiązuje zaprojektowane dla Porro pudełko. Wym.: L. 40 X P. 25 X H. 47 cm.

NERI&HU_03
NERI&HU_02
NERI&HU_01

Scatola per Pensieri – proj. Elisa Ossino

Pudełko z szufladą z kluczem, która kryje wewnątrz serię różnej wielkości boksów przeznaczonych do przechowywania niewielkich przedmiotów.
Sizes: L. 20 x P. 20 x H. 20 cm.

OSSINO_06
OSSINO_05
OSSINO_04
OSSINO_03
OSSINO_02
OSSINO_01

Tiny box – proj. Christophe Pillet

Minimalistyczny projekt, który w pełni oddaje filozofię i styl Porro.
Wym.: 10 x H. 24 cm.

PILLET_03
PILLET_02
PILLET_01

Inside The Box … – proj. Soda Designers Nasrallah&Horner

Prosty z zewnątrz model o zaskakującej przesuniętej perspektywie wewnętrznych płaszczyzn.
Wym.: L. 30 x P. 30 x H. 10 cm.
SODA_03
SODA_02
SODA_01
Brak komentarzy

Opublikuj komentarz